«Антирейдерський» законопроект: основні пропозиції

Дата публікації: 28-09-2017 - 14:06

Перше засідання робочої групи при Комітеті Верховної Ради з питань аграрної політики та земельних відносин, яка займається розробкою так званого «антирейдерського» законопроекту (проект Закону України про захист майнових прав власників і користувачів земельних ділянок, запобігання протиправному поглинанню і захопленню підприємств в аграрному секторі економіки) відбулось 26 вересня.

Про це повідомляє прес-служба Всеукраїнської аграрної ради (ВАР).

Мета цього законопроекту ― впорядкування системи держреєстрації.

Так, серед ключових пропозицій, взятих за основу для розробки законопроекту, надання держреєстраторам майнових прав доступ до всіх баз даних Державного земельного кадастру та Реєстру речових прав на нерухоме майно і зобов’язання їх перед реєстраційною дією самостійно перевіряти інформацію всіх цих баз даних

«Потрібно відмовитися від системи, коли людина ходить по кабінетах, збирає різні витяги, і реєстрація проводиться на підставі цих папірців, достовірність яких перевірити нереально. Ця система не стійка до підробки. Ми пропонуємо, щоб сам держреєстратор мав безпосередній доступ до всіх баз даних, перевіряв, чи дійсно людина, яка до нього прийшла, має право на здійснення відповідної дії, чи є вона власником ділянки, чи дійсно на неї видана довіреність нотаріусом і т.д. Реєстратор також робитиме відповідний запис, що все в порядку, і на такій підставі проводитиме реєстраційну дію», ― пояснив заступник голови ВАР Михайло Соколов.

Наступною позицією є встановлення чіткої дати, до якої вся інформація про всі земельні ділянки, на які оформлені зараз права власності, буде внесена до ДЗК.

«За даними самого Держгеокадастру, є щонайменше 4 млн ділянок, на які видані державні акти, але ця інформація не заведена до ДЗК. Оскільки про них немає інформації в кадастрі, неможливо офіційно зареєструвати на них, наприклад, договір оренди. Тобто на одну ділянку може бути хоч 100 договорів, адже вони повністю випадають з поля регулювання. Повинен бути конкретний термін, до якого Держгеокадастр всі ці дані введе, і вони стануть всім доступні і зрозумілі», ― сказав Соколов.

Ще одним пунктом законопроекту є зобов’язання реєстраторів відмовляти в реєстраційній дії, якщо ділянка не має кадастрового номеру, або він містить помилку.

«Якщо до реєстратора приходить людина і намагається зареєструвати право власності або оренди на ділянку, у якої немає кадастрового номера або він містить помилку, то така заява не має розглядатися, тому що зараз це один із способів незаконного заволодіння землею. Людина показує якісь документи, реєстрація відбувається навіть без кадастрового номеру, а потім ці ділянки благополучно накладаються одна на одну. Ми пропонуємо: доки земельна ділянка не буде внесена на кадастрову карту без накладок і перетинів, ніякі договори оренди реєструватися не повинні», ― наголосив Соколов.

Ukrainian

Читати ще