Аналіз ситуації з АЧС та шляхи її подолання 21 серпня 2015

Дата публікації: 03-04-2017 - 18:57

Відбувся круглий стіл: Діалог бізнесу та влади. Аналіз ситуації з АЧС та шляхи її подолання.

20 серпня 2015 року  в м. Києві відбувся круглий стіл за назвою: «Діалог бізнесу та влади. Аналіз ситуації з АЧС та шляхи її подолання», організований Асоціацією тваринників України.

 

У зв’язку зі швидким розповсюдженням вірусу африканської чуми свиней на території України, що може загрожувати економіці України, було вирішено зібрати представників держави, науковців та бізнесу, щоб разом знайти вихід щодо подолання АЧС.

 

Важливо зазначити, що на 20 серпня з початку 2015 року в Україні зареєстровано 19 випадків АЧС, 4 з яких - у дикій фауні.

 

У круглому столі взяв участь перший заступник міністра АПК Ярослав Краснопольський, який зазначив, що на боротьбу з АЧС кинуті всі можливі сили, але на подолання вірусу потрібно як мінімум два роки. Тобто очікувати позитивні результати щодо боротьби можна щонайменше в 2017 році.

Перший заступник міністра АПК також повідомив, що Міністерство аграрної політики і продовольства має намір просити Міністерство фінансів збільшити фінансування програм по боротьбі з АЧС в 2016 році.

В рамках заходу  про ситуацію з АЧС на момент 20 серпня відзвітував заступник голови Держветфітослужби Олександр Вержиховський.

Олександр Вержиховський повідомив, що наразі з метою запобігання поширення африканської чуми свиней в неблагополучних областях та областях загрозливої зони вживаються заходи щодо проведення депопуляції диких кабанів, в тому числі й на територіях природно-заповідного фонду.

Також заступник голови Держветфітослужби зазначив, що сьогодні комплексно проводяться перевірки суб’єктів господарювання, діяльність яких пов’язана з вирощуванням, реалізацією свиней та переробкою продукції з них.

Серед головних завдань, що здійснюються та плануються - активна інформаційно-роз'яснювальна робота серед населення, що включає також соціальну рекламу на телебаченні.

В рамках обговорення проблеми АЧС в круглому столі взяли участь заступник директора  з наукової роботи Інституту ветеринарної медицини Микола Ситюк та академік-секретар відділення ветеринарної медицини НААН Микола Мандрига,  які поділилися досвідом інших країн щодо боротьби з АЧС.

Присутні на заході українські науковці зазначили, що Іспанії знадобилось 37 років для того, щоб подолати АЧС. Європейський досвід боротьби з АЧС дав змогу створити Директиву Ради ЄС 2002/60/ЄС від 27 липня 2002 р., яка містить низку послідовних кроків щодо знищення вірусу.

Перш за все директива передбачає створення центрів і груп експертів (науковців) для боротьби з АЧС, що дає змогу контролювати ситуацію на всіх етапах її розвитку.

Наприкінці круглого столу відбулась відкрита дискусія між агробізнесом та представниками офіційних державних установ щодо боротьби з АЧС.

Як зазначила модератор круглого столу - президент Асоціації тваринників України Ірина Паламар, проблема АЧС наразі стоїть гостро, оскільки країна може відчути гострий дефіцит свинини, тому потрібно діяти негайно.

За підсумками круглого столу була складена резолюція з низкою конструктивних пропозицій щодо вирішення проблеми. На підставі даної резолюції було вирішено підготувати відкриті листи до Президента України та Прем’єр-міністра України, в яких викладена послідовність дій щодо боротьби з АЧС та прохання посприяти в їх реалізації.

Нижче наводимо текст резолюції, яка передбачає наступне:

1. Створити Науково-діагностичний референтний центр (НДРЦ) з боротьби з африканською чумою, який дозволить оперативно і незалежно діагностувати та попереджувати епідемічну ситуацію з африканської чуми свиней в Україні, розробляти належні заходи щодо локалізації епідемії, методичні посібники з їх виконання, проводити інформаційно-освітню роботу серед населення тощо.

2. Створити карантинну міліцію України шляхом організації спецпідрозділів при центральному апараті МВС у кількості не менше 25—30 людей.

3. Зобов’язати Державне агентство лісових ресурсів України звітувати щомісячно, на 1-е число кожного місяця, щодо депопуляції диких кабанів в інфікованих областях.

4. У межах широкої роз’яснювальної роботи розробити чіткий медіаплан з інформування населення щодо ситуації з африканською чумою в усіх джерелах ЗМІ України.

5. Розробити на рівні профільних відомств (Міністерство фінансів, Міністерство АПК, Міністерство економіки) оперативний механізм виділення коштів з Резервного фонду для оплати знищених тварин від населення у вогнищах виникнення епідемії (не більше 12 годин з моменту виникнення спалаху). Забезпечити наявність коштів на вищевказані цілі.

7. Збільшити фінансування у Держбюджеті – 2016 на профілактику африканської чуми свиней як мінімум вдвічі порівняно з 2015 роком.

8. Відновити роботу ветсанзаводів та організувати скотомогильники для утилізації інфікованих тварин в небезпечних та загрозливих областях. Забезпечити наявність резервних засобів для знищення (спалювання) тварин та спецтехніку на території кожної області.

9. Перевірити всі свинарські господарства в інфікованих і загрозливих областях на дотримання закритого режиму роботи, а при його відсутності заборонити діяльність господарства. 

10. Запровадити щомісячне проведення ДНПК при Кабінеті міністрів України, до якого Держветфітослужба України готує матеріали з виконання заходів з недопущення розповсюдження АЧС, а також заслуховуються міністри економіки, АПК, МВС та губернатори загрозливих і заражених областей.

11. Офіційне звернення до МВС щодо забезпечення контролю переміщення свинини в межах і поза межами інфікованих областей та заслонів на кордонах із небезпечними і загрозливими областями, унеможливлення стихійної торгівлі свининою.  

Ukrainian

Читати ще