Американський уряд допомагає українським кооперативам: на Черкащині за підтримки USAID та АТУ відкрито унікальний відгодівельник для бичків

Дата публікації: 15-07-2019 - 12:32

Кооператив на Черкащині запустив у роботу унікальний відгодівельний комплекс для бичків, розрахований на 10000 поголів’я ВРХ, ініціатором створення якого стала Асоціація тваринників України, а обладнання фінансувалося американським урядом через проект Агентства США з міжнародного розвитку (USAID) «Підтримка аграрного і сільського розвитку».

10 липня в смт Цибулів Монастирищенського району Черкаської області відбулося урочисте відкриття відгодівельника для ВРХ сільськогосподарського обслуговуючого кооперативу «Бики Черкащини», який підтримується Асоціацією тваринників України та Агентством США з міжнародного розвитку (USAID) у рамках Проекту «Підтримка аграрного і сільського розвитку». Це унікальний проект для підтримки вирощування ВРХ у сільських регіонах.

відгодівельник

Мета створення сільськогосподарського кооперативу «Бики Черкащини» - підтримати селян, що займаються виробництвом молока та вирощуванням ВРХ. 

У жовтні 2018 року СОК «Бики Черкащини», який є членом  Асоціації тваринників України, виграв грант від Проекту USAID «Підтримка аграрного і сільського розвитку» на закупівлю необхідного устаткування. Цей грант селянам вдалося отримати завдяки активній підтримці Асоціації тваринників України (АТУ).

Паламар

Мета проекту

Метою створення відгодівельного комплексу є допомога особистим селянським та фермерським господарствам з промислової відгодівлі молодняка бичків та формування прозорих ринкових каналів їх збуту.

Як відомо, обсяги розведення ВРХ в Україні перманентно скорочуються. Незважаючи на сприятливі умови навколишнього середовища та достатню кількість кормів, поголів’я великої рогатої худоби суттєво зменшилось, і виробництво яловичини перейшло в основному до сектору приватних домогосподарств. Домашні господарства забивають телят у перші 14 днів, щоб уникнути сплати податків на продаж молодих телят та реєстрації новонароджених телят. Адже застарілі технології не дозволяють приватним господарствам отримувати прибуток з вирощування худоби.

За оцінками експертів, Україна щорічно втрачає понад 900 000 телят, або, за торгівельними стандартами, 450 000 тонн яловичини із ринковою вартістю понад 1 млрд доларів США. Загалом, спостерігається відсутність відповідних учасників ринку та інфраструктури для утримання телят відповідно до стандартів якості та безпеки продукції тваринництва.

Тож упровадження подібних бізнес-моделей господарювання допоможе вирішити проблему скорочення поголів’я ВРХ в Україні та сприятиме розвитку сільських регіонів.

Паламар

Трохи передісторії

Ідейним натхненником проекту стала Асоціація тваринників України (АТУ) та її голова Ірина Паламар, яка сьогодні вже підтримує низку проектів щодо відродження села, зокрема, створення молочних кооперативів, завдяки чому селянам вдалося підвищити закупівельну ціну на вироблене у домогосподарствах і на дрібних фермах молоко.

Асоціація не раз піднімала питання стимулювання вирощення домогосподарствами молодняка ВРХ на галузевих заходах, зверталася із відповідними пропозиціями до державних органів. Тож завдяки активному висвітленню проблеми з молодняком ВРХ, про неї і дізнався Проект USAID «Агросільрозвиток».

 

Відкриття відгодівельника

Урочиста церемонія відкриття комплексу зібрала цілу команду ініціаторів, ідейних натхненників проекту та всіх тих, хто підтримував створення відгодівельника.

Зокрема, за наході були присутні представники Проекту USAID «Підтримка аграрного і сільського розвитку», Асоціації тваринників України, члени ініціативної групи громади, які стояли біля джерел створення кооперативу, представники Мінагрополітики та органів місцевої влади.

Рейнер

Із вітальним словом виступив директор проекту USAID «Підтримка аграрного і сільського розвитку» Кірк Реймер, який відзначив важливість цього проекту для підтримки розвитку тваринницької галузі на селі.

«Ми довго разом із АТУ готувалися до цього дня. Та вже те, що ми бачимо зараз, дозволяє сподіватися, що модель доведе свою ефективність і надійність. А головне - допоможе невеликим фермам і домогосподарствам бути впевненими у завтрашньому дні й отримувати легальний прибуток там, де раніше доводилося стикатися з великими клопотами й ризиками та підтримувати тіньовий ринок.

Сьогоднішнім відкриттям комплексу допомога USAID не обмежується. Разом із Асоціацією тваринників України ми надаємо юридичну підтримку, спрямовану на те, щоб допомогти людям, що  передають своїх телят на вирощування, відчувати себе захищеними, отримувати стабільний прибуток і заздалегідь планувати свої доходи.

Ми сподіваємося, що кооператив «Бики Черкащини» стане демонстраційним майданчиком і тренінговим центром для багатьох інших фермерів, які мають бажання інвестувати у бізнес з дорощування телят.

Також віримо, що в майбутньому розроблена вами модель стане основою для поширення позитивного досвіду і в інших регіонах, допоможе відродити втрачену силу тваринництва по всій країні. Дякуємо Асоціації тваринників України за таку ініціативу, а кооперативу «Бики Черкащини» - за сміливість бути першопрохідцями».

Паламар

Про важливість проекту розповіла голова АТУ Ірина Паламар. Спікер акцентувала, що кооперація – це на сьогоднішній день єдиний шлях, який допоможе жителям сіл ефективно виростити й реалізувати сільськогосподарську продукцію, знайти ринки збути за вигідною ціною. 

Завдяки створенню кооперативів вирішується і проблема із робочими місцями на селі, наповненням місцевих бюджетів, і, відповідно, розвитком інфраструктури регіону.

«З періоду незалежності України країна втратила понад 500 сіл. А між тим село – це основа української нації, це те, що виведе Україну з кризи. Свого часу до нас, як до Асоціації тваринників України, яка підтримує виробників м’яса та молока, звернулася ініціативна група цього регіону з ідеєю створення кооперативу, який би об’єднав жителів сіл і допоміг зберегти поголів’я худоби та відродити село.

Ми підтримали цю сільську громаду, і в 2016 році допомогли створити Всеукраїнський аграрний кооператив (ВАК), члени якого займаються виробництвом молока. Він об’єднує власників домогосподарств із Монастирищенського району Черкаської області та сіл прилеглих регіонів. Відразу після створення ВАК ціна на молоко зросла на 20%, адже перекупники, які досі були монополістами, тепер отримали конкурента і були вимушені також підняти ціну.

Але важливо не лише те, що зросла ціна. В умовах кооперативу стало можливим виробляти молоко вищої якості. Адже вже скоро, у 2020 році, вийдуть нові технічні вимоги до молока, коли буде скасовано 2-й сорт, і таке молоко - 2-го сорту – прийматиметься лише як технічна сировина, за дуже низькою ціною. 

І тому потрібно вже сьогодні дбати, аби люди могли виробляти молоко 1-го та екстра класу. Це можливо лише в таких централізованих умовах кооперативу, де є сучасна лабораторія, обладнання для охолодження молока, спеціалізовані доїльні установки, що дозволяють виробляти молоко екстра-класу безконтактним методом».

Олександр Паламар

Створення СОК «Бики Черкащини»

Враховуючи успішний досвід роботи ВАК, було здійснено наступний крок: разом з ініціативною групою, активними представниками громади, АТУ ініціювала створення сільськогосподарського обслуговуючого кооперативу «Бики Черкащини», який дозволить вигідно вирощувати молодняк ВРХ, що народжується у селянських господарствах, більшість із яких є членами молочного кооперативу ВАК.

«М’ясне ВРХ – це вже продукт із доданою вартістю. Тобто, власник корови отримує можливість заробити не лише на молоці, але й на телятах, - відзначила Ірина Паламар. - Як відомо, сьогодні обсяги розведення ВРХ в Україні постійно скорочуються».

На сьогоднішній день виробники молока, в господарствах яких народжується телятко, зазвичай не займаються його подальшою відгодівлею, вважаючи цю справу невигідною і клопіткою, і відразу здають телятко перекупникам. Це породжує цілу низку негативних наслідків як для самих людей, так і для споживачів, і галузі в цілому.

По-перше, власник втрачає можливість заробити самому на вирощуванні бичка, по-суті, віддаючи свій заробіток перекупнику.

По-друге, перекупники, забиваючи телят у молодому віці та продаючи м'ясо, наражають на небезпеку споживачів: фахівці відзначають, що м'ясо новонароджених телят не придатне для споживання, і його вживання наносить шкоду здоров’ю людини.

По-третє, потерпає сама галузь ВРХ, адже кількість поголів’я постійно скорочується. Між тим, українська яловичина є бажаним продуктом для імпортерів з країн Близького Сходу, таким чином, збільшення експорту ВРХ дало б значні валютні надходження до України».

Мокровець

Звернення до Уряду та грант від USAID

Асоціація не раз піднімала питання стимулювання вирощення домогосподарствами молодняка ВРХ на галузевих заходах, зверталася із відповідними пропозиціями до державних органів.

«Саме ми шляхом виступів на численних засіданнях у Мінагрополітики, на робочих групах аграрного комітету, звернень до прем’єр-міністра Володимира Гройсмана домоглися, аби на вирощування бичків в особистих селянських господарствах давалася державна дотація. Сьогодні кожен власник домогосподарства в Україні, хто утримує зареєстроване телятко, може отримати гроші на його вирощування до 13 місяців – 2500 тис. грн, - зазначає Ірина Паламар. -  Тож завдяки активному висвітленню проблеми з молодняком ВРХ, про неї і дізнався Проект USAID «Підтримка аграрного і сільського розвитку», який надав грант кооперативу СОК «Бики Черкащини» на обладнання для цього комплексу».

Голова АТУ розповіла про амбітні плани кооперативу: відгодівельник, який за кілька років виросте до потужного комплексу на 10 тис. голів, із  приміщеннями для бичків різного віку, нетелей, лабораторією штучного осіменіння, навчальним комплексом, де експерти галузі проводитимуть тренінги для навчання членів кооперативу передовим методам вирощування, що допоможе їх господарствам досягнути максимальної економічної ефективності.

«Сподіваюся, що цей унікальний комплекс на Черкащині стане прикладом того, що розвивати ефективне тваринництво на селі можливо, варто лиш зорганізуватися, і подібні комплекси з’являтимуться і в інших регіонах» - підсумувала свій виступ голова АТУ.

Колодка

Привітали кооператив і представники органів місцевої влади. Директор Департаменту агропромислового розвитку Черкаської обласної державної адміністрації Ігор Леонідович Колодка відзначив важливість подібних проектів для зростання добробуту населення регіону.

«Із 100% виробленого молока в області, а це приблизно 500 тис. тонн, понад 40% - молоко з домогосподарств. Але ми бачимо, що поголів’я скорочується, ціна на молоко низька. Тож такі кооперативи дадуть можливість не лише стримувати ці негативні фактори, але, навпаки, покращити ситуацію в галузі. Сьогодні в нас у Черкаській області існує 128 обслуговуючих кооперативів, але СОК «Бик Черкащини» - це перший і єдиний кооператив, який вирішив займатися відгодівлею ВРХ. Цей напрям дуже трудомісткий, має невисоку рентабельність, і займатися ним не наважуються навіть великі господарства. Тому ми бачимо, що за підтримки АТУ сьогодні звершується велика справа».

телятник

телятник

Для довідки:

Як працюватиме відгодівельник?

Механізм вирощування бичків на централізованому комплексі простий, ефективний, і економічно вигідний.

Так, власники домогосподарств здаватимуть на відгодівельний комплекс бичків, народжених від корів у своєму господарстві, і кооператив повністю візьме на себе всі витрати та клопоти щодо їх вирощування. При цьому бичок юридично залишається у власності члена кооперативу. Кооператив тварину вирощує, і після набору телям товарної маси селянин може або залишити право реалізації бичка кооперативу (тут будуть налагоджені механізми оптового покупця з кращою ціною), або забрати його і продати самостійно, відшкодувавши кооперативу вартість витрат на відгодівлю. При цьому витрати будуть значно меншими, ніж аби селянин вирощував бичка самостійно у себе в господарстві. Адже відгодівля на централізованому пункті, повністю обладнаному необхідною технікою, з використанням сучасних ефективних методів утримання та годівлі, які дозволяють зекономити на кормовій базі, ветеринарних послугах та інших фахівцях, буде фінансово більш вигідною для селян: це і оптова закупівля кормів, і централізоване обслуговування персоналом. Крім того, завдяки передовим високотехнологічним підходам до вирощування вдасться значно скоротити період набору твариною товарної маси.

 

Ефективність та очікувані результати

Така модель спільної відгодівлі ВРХ дозволить членам кооперативу максимально збільшити свою участь у державній програмі, яка компенсуватиме власникам телят по 2500 грн на утримання телят віком до 13 місяців. Також СОК «Бики Черкащини» стане демонстраційним майданчиком та тренінговим центром для фермерів, які бажають інвестувати у цей бізнес.

Впровадження такої бізнес-моделі сприятиме формуванню прозорого місцевого ринку телят. Це також призведе до системних змін у поведінці домогосподарств та підходах малого та середнього бізнесу (МСП) до утримання, розведення та збуту продукції великої рогатої худоби. Проект допоможе зменшити тіньовий ринок телят, припинити ранній забій телят (до 14-денного віку) та ліквідувати продаж небезпечної телятини споживачам.

МСП та особисті господарства також отримають допомогу у впровадженні міжнародних стандартів безпеки для утримання та ідентифікації тварин. Планується запровадження системи контролю для безпечного вирощування великої рогатої худоби, покращення епізоотичної ситуації в регіоні та запобігання поширенню хвороб великої рогатої худоби. Очікуваним результатом проекту є збільшення поголів'я худоби, зростання зайнятості в сільській місцевості та поліпшення легального доходу сільського населення.

 

 

Ukrainian

Читати ще