Як врятувати українське тваринництво від АЧС?

Дата публікації: 03-04-2017 - 22:28

Провідні експерти, науковці, топ-менеджмент свиногосподарств, громадськість, практикуючі ветеринари ініціюють прийняття державної цільової Програми з боротьби та профілактики АЧС на 2017 – 2022 роки.

24 листопада 2016 року в Українському національному інформаційному агентстві «Укрінформ»  відбувся круглий стіл на тему «Спалахи АЧС: як зберегти українське тваринництво?»

Ініціатором проведення заходу виступила Асоціація тваринників України, за участі представників Держпродспоживслужби, Мінагропроду, Інституту ветеринарної медицини НААН України, провідних вітчизняних та іноземних експертів галузі, керівників українських тваринницьких господарств, представників посольства та ЗМІ.

Експерти Асоціації тваринників України та науковці зазначили, що станом на 24 листопада в Україні зафіксовано вже 135 спалахів АЧС (починаючи з 2012 року), причому майже 80 з них - за 11 місяців 2016-го. Фахівці зазначають, що ці цифри можна сміливо множити як мінімум утричі, адже часто спалахи приховуються. Українська економіка, за найскромнішими підрахунками, вже зазнала понад 1,1 млрд грн прямих та непрямих збитків від епізоотії (епідемії). Учасники заходу акцентували увагу, що ситуація критична. За прогнозами ФАО, якщо в Україні не буде вжито дієвих заходів, то вже у 2017 році кількість спалахів може сягнути 117, а це - сотні тисяч загиблих тварин, додаткові економічні збитки, втрачені робочі місця і втрата міжнародних ринків.

«Я повинен сказати чітко і чесно: сьогодні ситуація щодо розповсюдження АЧС в Україні – некерована! - зазначає Петро Достоєвський, засновник та багаторічний керівник української державної ветеринарної служби, професор, почесний академік НААН України. – Сьогодні це національна біда. Причини дві: по-перше, не працює Державна протиепізоотична комісія, по-друге, виявилася фактично знищеною державна ветеринарна служба, яка умисно чи ні, - деморалізована та не виконує профільних функцій. Наразі немає комплексного підходу до подолання АЧС, немає стратегії на рік, на два, на п’ять. Як результат – українське свинарство на межі виживання».

Актуальність проблеми викликала жваву дискусію практиків, науковців, чиновників та експертів галузі. Топ-менеджери свинарських господарств акцентували на надважливості вирішення проблеми АЧС. Від ефективної діяльності в даному напрямі залежить збереження та подальший розвиток їх бізнесу й усієї сфери тваринництва. Адже АЧС вже стала причиною практично повного закриття експорту свинини та зменшення кількості робочих місць.

Під час дискусії обговорювалась можливість впливу «зовнішнього фактору» на розповсюдження хвороби.

«В Україні перший випадок АЧС зареєстрований у 2012 році. Але ветеринарна служба успішно впоралася із захворюванням, і протягом 2013 року Україна була благополучною. Але вже приблизно в середині 2014 року АЧС виявили у Чернігівській області, і саме звідти починається епізоотичне розповсюдження АЧС. Є свідчення, що подальше поширення АЧС на Київщину пов’язано з інфікованими трупами диких кабанів, що пливли з Чернігівщини по Десні», - зазначає Микола Тібеж, начальник управління безпечності харчових продуктів та ветеринарії ГУ Держпродспоживслужби у Київській області.

За словами науковців, традиційний шлях розповсюдження АЧС через диких кабанів вже не є основним. Превалює людський фактор. Через те, що селяни приховують захворювання на своїх господарствах, не повідомляють про випадки, викидають загиблих тварин на смітник, узбіччя доріг тощо АЧС стрімко розповсюджується країною.

«Ігнорування важливості проблеми АЧС для українського тваринництва призвело до тих невтішних наслідків, які ми маємо на сьогоднішній день. Треба діяти дуже швидко! Подолання АЧС вимагає злагоджених дій та чіткої стратегії боротьби. Ми вже пропонуємо чітку «дорожню карту» дій, яка об'єднає зусилля науки, держави, бізнесу та всіх зацікавлених сторін. Тільки спільними зусиллями ми можемо подолати АЧС і дати можливість розвиватися українському тваринництву», - зазначає Ірина Паламар, голова Асоціації тваринників України.

За підсумками обговорення учасники круглого столу ухвалили Резолюцію-звернення до Президента України, Кабінету Міністрів України, РНБО, Міністерства аграрної політики та продовольства України, Держпродспоживслужби з вимогами:

-         створити при Міністерстві аграрної політики та продовольства України Робочу групи з розробки державної цільової комплексної Програми із боротьби та профілактики АЧС на 2017 – 2022 роки. До складу Робочої групи на паритетних началах включити представників державних відомств, науковців, бізнесу, громадських організацій, експертів галузі;

-         невідкладно розробити, ухвалити та розпочати виконання державної цільової комплексної Програми із боротьби та профілактики АЧС на 2017 – 2022 роки;

-         створити незалежний Національний науково-дослідний референтний центр з вивчення АЧС, що займатиметься дослідженням хвороби та сприятиме оперативному подоланню смертельного для свиней вірусу;

-         зняти мораторій для Держпродспоживслужби на проведення позапланових перевірок в частині біозахисту та профілактичних заходів із АЧС.

Фахівці висловили сподівання, що їх думка буде почута, а держава зверне належну увагу на проблему АЧС.

 

Ukrainian

Читати ще