Аграрне віче: виробники виступили проти свавілля чиновників і висунули свої вимоги щодо розподілу бюджетних дотацій

Дата публікації: 22-02-2018 - 18:12

22 лютого 2018 року за ініціативи Асоціації тваринників України відбулося Всеукраїнське аграрне віче проти свавілля чиновників.

Понад 100 виробників тваринницької продукції висунули Мінагрополітики вимогу невідкладно переглянути абсолютно дискредитовані механізми використання державних дотацій. Тим часом аграрії збираються на протест.

АТУ зібрала виробників, аби обговорити болючу для тваринників тему: розподіл бюджетних дотацій, а точніше – непрозоре використання бюджетних дотацій з боку Мінагрополітики за старими абсолютно дискредитованими та неефективними схемами.

Як відомо, на 2018 рік із держбюджету виділено 4 млрд. грн. на підтримку тваринництва, але Порядок використання коштів Мінагрополітики було прийнято за спинами виробників, без належного публічного обговорення з ними й участі громадської ради, яка відбулася вже постфактум. В підготовленій Мінгрополітики для Уряду постанові про розподіл видатків не було враховано всіх пропозицій виробників, які, зокрема, надавала Асоціація тваринників України.

«Таким чином назріла кричуща необхідність об’єднати виробників разом проти свавілля чиновників, - заявила голова Асоціації тваринників України Ірина Паламар у своєму виступі перед виробниками на віче. – Ми вже здобули кілька важливих перемог в даному питанні, нас підтримали Міністерство економічного розвитку й торгівлі, а також Національний комітет промисловості. Досить миритися із корупційними схемами Мінагрополітики, за якими сьогодні дотації від держави отримують лише найбільші виробники за «відкати».  Ми глибоко стурбовані, що цьогоріч безпрецедентна підтримка на галузь тваринництва з боку Уряду в 4 млрд. грн., якої дуже потребують виробники, особливо середні та малі, також може потрапити в руки вузької групи наближених господарств шляхом виставлення різних «начебто законних» вимог чи піде на незаконні чиновницькі схеми з отримання».

Загалом на Віче зібралася понад сотня виробників продукції тваринництва з усіх куточків України. Зала, де проходило зібрання, насилу вмістила всіх бажаючих хоча б стоячи висловити своє незадоволення діями чиновників. 

Учасники віче підтримали пропозиції АТУ до Уряду щодо фінансування українського тваринництва, сформовані за результатами громадського обговорення та консультацій з виробниками й викладені у резолюції, яка буде направлена Прем’єр-міністру України Гройсману  В.Б., Першому  віце-прем'єр-міністру – Міністру економічного розвитку і торгівлі України Кубіву С.І., В.о. Міністра аграрної політики та продовольства України, Першому заступнику Міністра Мартинюку М.П., Міністерству економічного розвитку і торгівлі України, народним депутатам.

Передусім учасники Віче та Асоціація тваринників України вимагає, аби Порядок використання коштів,  передбачених у державному бюджеті для підтримки галузі тваринництва, був затверджений лише після його доопрацювання, врахування наступних пропозицій та зауважень виробників:

  1. Передбачити бюджетну дотацію для виробників свинини, як мінімум, у розмірі 2 грн на кілограм свинини як часткову підтримку відміненій квазіакумуляції ПДВ. Виробники свинини через відміну квазіакумуляції ПДВ вже несуть серйозні збитки: зниження ліквідності підприємств, дефіцит обігових коштів, збільшення окупності інвестиційних проектів, і потребують альтернативної підтримки.
  2. Збільшити розмір дотації за утримання корів до 2000 грн за 1 голову замість 1500 грн.
  3. Ввести компенсацію відсотків за кредитами на обігові кошти діяльності діючих підприємств промислового свинарства та скотарства (не лише для вівчарства, козівництва, бджільництва, звірівництва, кролівництва, шовківництва, аквакультури).
  4. Спростити отримання дозволу та погодження проектної документації на будівництво і реконструкцію тваринницьких ферм і комплексів для отримання часткового державного відшкодування вартості понесених витрат завершених у поточному році етапів будівництва та реконструкції.
  5. Провести на урядовому рівні консультації з банками з метою мотивації їх кредитувати виробників свинини. На жаль, банки через проблему з АЧС вважають проекти з свинарства ризиковими і не бажають їх кредитувати, а страхові компанії страхувати по ним ризики, тому державна компенсація будівництва чи реконструкції тваринницьких ферм і комплексів для виробників свинини буде недоступною.
  6. Передбачити часткове відшкодування вартості будівництва та реконструкції підприємств інфраструктури тваринницьких комплексів: технологічних комбікормових заводів та цехів, заводів по виробництву кормів з метою збільшення локалізації власного виробництва кормів. 
  7. Запровадити виплату часткового відшкодування вартості будівництва та реконструкції тваринницьких ферм і комплексів щоквартально (а не вкінці року) виходячи з заявок, по яким комісіями прийняті позитивні рішення та по мірі здачі етапів будівництва та реконструкції в експлуатацію.
  8. Дерегулювати діяльність комісій на місцях, які приймають рішення про виділення державної підтримки, шляхом звуження їх функцій лише до прийому документів від зацікавлених суб’єктів господарювання та затвердження списків отримувачів державної підтримки. Комісії часто працюють в ручному режимі та приймають рішення комі дати і не дати державну підтримку;
  9. Забезпечити відсутність впливу комісій на отримання часткового відшкодування вартості будівництва та реконструкції тваринницьких ферм і комплексів шляхом прийняття до уваги висновків техніко-економічної експертизи;
  10. Забезпечити доступність громадськості в участі у складі комісій  (інформаційна політика про створення комісій та можливість участі в них громадськості);
  11. Зробити відкритий реєстр суб’єктів отримувачів державної підтримки на часткове відшкодування вартості будівництва та реконструкції тваринницьких ферм і комплексів, доїльних залів, підприємств (цехів) з переробки та зберігання сільськогосподарської продукції. 

Всі присутні одноголосно підтримали резолюцію.

 Пропозиції АТУ, викладені у представленій резолюції, отримали схвалення в учасників, які активно долучилися до її обговорення: висували свої пропозиції, доповнення, які також будуть внесені у доопрацьований варіант резолюції.

У підсумку серед учасників віче була сформована ініціативна група, яка вже найближчими днями відвідає засідання Уряду з даного питання, де вимоги виробників будуть надані публічно перед членами Кабінету Міністрів України.

Також аграрії сформували Комітет контролю за використання дотацій, покликаний забезпечити належний громадський контроль над використанням державних коштів, виділених для підтримки галузі.

Проте якщо пропозиції виробників не будуть прийняті, вже 6 березня аграрії мають намір вийти з акцією протесту під будівлю Кабінету Міністрів України, на яку виробники готові згуртувати своїх однодумців з усіх куточків України.  

«Тільки разом – ми сила, з якою доведеться рахуватися чиновникам, - зазначила у підсумку заходу Ірина Паламар. - Ми стоятимемо до кінця, і виборемо свої права і належні нам гроші!».

 

  • аграрне віче
  • аграрне віче
Ukrainian

Читати ще