Африканська чума нищить українську економіку - Ірина Паламар

Дата публікації: 03-04-2017 - 18:52

 

Сьогодні в Україні склалась надзвичайно загрозлива ситуація, пов’язана з випадками зараження свиней африканською чумою.

Якщо раніше нам були відомі поодинокі зараження диких тварин у природному середовищі, то тепер зареєстровані випадки захворювання свійських тварин на фермерських господарствах. В епіцентрі африканської чуми вже п’ять областей України: Київська, Чернігівська, Рівненська, Житомирська та Сумська області.

Складно переоцінити можливі наслідки епідемії африканської чуми. Єдиним способом зупинити поширення вірусу є цілковите знищення поголів’я свиней у господарстві, в якому було зафіксовано випадок захворювання. Вже стало відомо про зараження свиней на фермерському господарстві на Київщині, який експерти називають катастрофічнім для України – тепер на цьому підприємстві знищують понад 60 тисяч голів свиней.

Очевидно, що в першу чергу потрібно ліквідувати наслідки та зупинити поширення випадків зараження худоби. Але також потрібно усвідомити причини виникнення цієї ситуації, щоб запобігти її повторенню у майбутньому. Ще взимку цього року - коли планували скорочення Фітосанітарної служби України — експерти, і я в тому числі, били на сполох. Та нікого не почули. Сприятлива епідеміологічна ситуація в Україні була не данністю, а результатом системної роботи контролюючих органів із підтримки сантіарних норм.

До цього часу — завдяки кваліфікованим кадрам, зокрема, на Держветслужбі — ми африканську чуму стримували. А якщо вона і потрапляла в Україну, то це були окремі невеликі осередки, які тут же знищувалися. Так було і в 2012 році в Запорізькій області, коли чуму ліквідували за 18 годин. Тоді Європа плескала нам в долоні!

Коли я на одній із галузевих зустрічей в США спілкувалася з бізнесменами-свинарями з Росії, вони захоплювалися, як у нашій країні добре була поставлена Держветслужба, і як швидко ліквідується небезпечний вірус! У Росії ж ця проблема завжди стояла дуже гостро: коли там буяє чума, поголів'я свиней вирізається тисячами!

Можна робити якісь кадрові зміни, але потрібно завжди враховувати їх доцільність. Ставити на такі відповідальні ділянки як санітарно-епідеміологічна служба молодих, менш досвідчених фахівців - це невміла кадрова політика. І від'єднати Держветслужбу від Міністерства АПК було рішення недалекоглядне.

Але, як кажуть, після бою кулаками не махають. Зараз важливо, щоб небезпечний вірус не поширився по всій Україні. Потрібно застосувати всі можливі важелі, акумулювати всі сили для боротьби з чумою. І це зобов'язаний зробити не тільки міністр АПК, але і прем'єр, який повинен розуміти: сьогодні ми на порозі соціальної, політичної та продовольчої катастрофи. Якщо ми не зупинимо хворобу, то через тиждень-місяць карантинна зона пошириться по всій країні. І одним із найплачевніших наслідків стане заборона на експорт не тільки всієї нашої м'ясної продукції, а й зерна. Тоді українська економіка полетить у прірву! Що стосується цін на м'ясо для населення, то нас може очікувати доля Росії, де через постійні спалахи чуми ціни набагато вищі, ніж у нас. Якщо у нас виріжуть свиней, то вартість м'яса злетить в рази!

Ukrainian

Читати ще