«Африка чекає на українське м’ясо» – голова АТУ Ірина Паламар

Дата публікації: 03-05-2018 - 13:24

До 2026 року в світі прогнозується суттєве зростання споживання тваринницької продукції, зокрема м'яса. Як повідомляє Продовольча та сільськогосподарська організація ООН (ФАО), споживання м'яса птиці на глобальному ринку збільшиться на 12%. Зокрема, найбільше зростання попиту спостерігатиметься в країнах Африки: Судані, Нігерії та Ефіопії. Збільшиться попит і на яловичину - приблизно на 10%. Свинини споживатимуть на 9% більше, а молочних продуктів – на 20%.

«Це гарна новина для наших виробників яловичини та свинини, - прокоментувала голова АТУ Ірина Паламар. – Як бачимо, займатися тваринницьким бізнесом з орієнтацію на експорт до країн Африки дуже вигідно та перспективно. Тим паче, що у 2017 році Урядом затверджена так звана Експортна стратегія на 2017-2021 рр., за якою одним із перспективних секторів визначено саме напрям АПК. Вона ставить на меті відкриття нових ринків і містить конкретний дієвий план завдань та заходів щодо їх реалізації. Гадаю, що цими новими ринками якраз і можуть стати африканські країни, де зростає попит на м'ясо. Український Уряд наразі активно якраз працює над налагодженням співпраці з африканським континентом.

Що ж стосується наших виробників, то вони давно готові експортувати і виробляти більше продукції для реалізації за кордон. Для цього у них є потужності і можливості. А якість і ціна на наше м'ясо є досить конкурентоспроможними.

Хоча й існує низка проблем, які держава має вирішити: високе експортне мито, недостатньо спеціально обладнаних контрольно-пропускних пунктів у портах, недостатність халяльних забійних цехів, бюрократичні перешкоди тощо.

Великою проблемою для експорту залишається і ситуація з АЧС, яка не покращується. Серед населення країн Африки багато тих, хто споживає свинину, і цей континент міг би стати дуже гарним напрямом для наших свинарів. Тому, як я вже неодноразово наголошувала, Уряд повинен прийняти належне законодавство, яке дозволить бізнесу користуватися процедурою компартменталізації, за якою господарства, що мають високий рівень біозахисту, вважатимуться чистими від АЧС та зможуть експортувати свинину».

Ukrainian

Читати ще