Новий антирекорд африканської чуми в Україні

Опубликовано bashun - 06-09-2017 - 17:43

Чому за п'ять років Україні так і не вдалося приборкати епідемію, яка завдає колосальних збитків економіці
 

Лише цьогоріч ветеринари в Україні зафіксували 94 спалахи цієї вірусної хвороби, тоді як за увесь 2016-й -- 91 випадок. А за останні п'ять років у країні зареєстровано 240 спалахів чуми свиней у 23-ох областях.

І, на жаль, географія поширення африканської чуми територією України щотижня збільшується. Скажімо, щойно зафіксовано нові випадки захворювання у Закарпатській та Хмельницькій областях.

Докладніше про це газета "Експрес" розмовляла з Іриною Паламар, головою Асоціації тваринників України, та Оксаною Юрченко, віце-президентом Асоціації "Свинарі України". -

- Коли вперше в Україні було зафіксовано випадок АЧС і наскільки стрімко вона поширюється?

О. Юрченко: -- Уперше африканську чуму свиней зафіксували в Запорізькій області, у приватному секторі, у 2012 році. А до того хворобу виявляли хіба що наприкінці 70-их у підсобному господарстві на Одещині. Причину зараження знайшли у відходах, якими годували свиней. Їх привезли судна, які плавали до Бразилії та Домініканської Республіки, де на той момент лютувала "африканка".

Тоді на Запоріжжі завдяки ефективним заходам із ерадикації (світова спільнота оцінила роботу України у 86 балів зі 100), АЧС вдалося побороти. Але хвороба повернулася у 2014-му, зафіксували 17 її випадків, переважно серед дикого поголів’я. 2015-ий рік став переломним - африканська чума "зайшла" у присадибний сектор. Крім того, постраждав перший потужний свинокомплекс "Калита", коли ліквідували майже 63 тисячі свиней. У 2016-му ситуація з АЧС загострилася -- 91 випадок за 12 місяців, теж переважно в присадибному секторі. Відтак, дикий кабан, як вектор передачі вірусу -- відійшов на "другий план".

За сім місяців цього року в Україні вже налічується 94 випадки. АЧС нині зафіксована в 9 областях -- Закарпатській, Черкаській, Полтавській, Харківській, Київській, Чернігівській, Вінницькій, Одеській, Хмельницькій. "Вільною" від чуми можна вважати лише Львівщину.

-- Що сприяє поширенню чуми?

-- Відсутність ідентифікації та реєстрації поголів’я свиней у присадибному секторі (нині такі господарства -- основний фактор поширення хвороби), реєстру переміщення свиней, простежуваності продукції від ферми до столу. Без цих інструментів моніторити ситуацію в присадибному секторі -- нереально.      

-- Скільки прямих та непрямих збитків зазнала економіка України від спалахів епідемії африканської чуми свиней?

-- За розрахунками ЄБРР, оціночні втрати від АЧС, у розрахунку на одну голову, в господарствах населення становлять 114 доларів, на малих та середніх свинофермах -- 196 доларів, на великих промислових комплексах -- 460 доларів. Згідно з прогнозами ФАО, до 2018 року сектор свинарства може втратити до 1,5 млн голів (до 40% поголів'я) або 4 мільярди гривень, а господарства населення -- до 71 тисячі голів.

І. Паламар: -- За підрахунками спеціалістів Продовольчої організації ООН (ФАО), держбюджет лише за одну свиню недоотримує приблизно 415 гривень податків. Збитки держбюджету в 2017 році можуть становити більше як 1,5 млрд грн, а кількість спалахів смертельного вірусу АЧС може зрости до 200 випадків.

-- Чи існує успішна світова практика подолання АЧС, скільки для цього потрібно часу та яких заходів вжити?

О. Юрченко: -- Скажімо, уперше АЧС "завітала" до Іспанії у 1960-му, удруге -- в 1985-му році. Це змусило розробити національну програму ерадикації. Першу програму успішно реалізували за чотири роки. Щоб виконати другу, знадобилося ще п’ять. А на Кубі, наприклад, взагалі вдалися до радикального методу. З АЧС справилися за шість діб -- просто знищили всіх сприйнятливих тварин.

Богдан КУФРИК
 

Ukrainian

Читать еще