Новий регуляторно-корупційний монстр: законопроект 0906

Дата публікації: 03-04-2017 - 22:37

В черговий раз прикриваючись необхідністю адаптації вітчизняного законодавства до кращих європейських норм в Верховній Раді законопроектом № 0906 від 27.11.14 намагаються створити «регуляторно-корупційного монстра».

Днями мені зателефонував мій гарний знайомий, співвласник одного з передових свинарських підприємств України - «Сигма», та заступник голови Дніпропетровської обласної ради - Куюмчян Мгер Санасарович, повідомивши мені новину, яка мене не те що обурила, а просто таки шокувала.

Виявляється, що в останній редакції проекту Закону України «Про державний контроль за дотриманням законодавства про харчові продукти, корми, побічні продукти тваринного походження, здоров’я та благополуччя тварин» (реєстраційний № 0906) за Держпродспоживслужбою встановлено право надавати повноваження фізичним чи юридичним особам здійснювати контроль та регулювання роботи тваринницьких підприємств і чинити інші дії, які вже, в свою чергу, не є чітко прописаними в законі.

Тобто, простіше кажучи, відтепер контролювати роботу, дотримання санітарно-ветеринарних умов та інших вимог на тваринницьких господарствах зможуть не державні служби, де наявні висококваліфіковані, уповноважені для цього фахівці, а будь-які приватні особи чи компанії – таким собі смішним, але абсолютно реальним – фірмам «Рога і Копита».
І це при тому, що у штаті Держпродспоживслужби налічується понад 10 000 кваліфікованих професіоналів! Усі вони отримують заробітну плату з державного бюджету – тобто з податків простих українців. Лише в бюджеті на 2017 рік на потреби тваринництва - закупівлю дезінфектантів, вакцин тощо - передбачено 112 млн. грн. Я вже не кажу про весь бюджет Держпродспоживслужби.
То навіщо ж нам забирати в них таку поважну функцію, яка є їх прямим обов’язком? Чи взагалі потрібна ця функція на фоні того, що Президент України й Уряд оголосили політику на максимальну дерегуляцію й позбавлення бізнесу будь якого тиску з боку чиновників?
Адже тепер, відповідно до норм вказаного законопроекту, повноваження Держпродспоживслужби  можуть бути передані (цікавий буде конкурс) приватним компаніям, які можуть просто «тиранити» українських виробників, перетворивши процедури контролю на вимагання й збір хабарів.
Тільки вдумайтесь – ці приватні компанії матимуть право на свій розсуд висувати вимоги до підприємств, закривати їх чи штрафувати. При цьому, для них не прописано ніякої відповідальності. Мало того, що даний Закон є згубним для бізнесу, він до того ж суперечить приписам статей 5, 19, 92 і 120 Конституції України, відповідно до яких влада здійснюється народом безпосередньо через органи державної влади та органи місцевого самоврядування.
Ось тільки декілька прикладів цього абсурдного закону.
Ст.11 п.6. передбачає право на «проведення оцінки результатів лабораторних досліджень (випробувань) зразків уповноваженими на те особами». Яку оцінку результатів досліджень вони мають проводити, якщо це в компетенції лише експертів лабораторії? 
Ст.11. п.9 «приймати рішення про тимчасове припинення виробництва».
Ст. 11. п. 4 «видавати розпорядження про відкликання та/або вилучення з обігу харчових продуктів та/або кормів».
Та ще багато інших пунктів, що суперечать Конституції і здоровому глузду.
Тобто, створюється такий собі «регуляторно-корупційни монстр», який наводитиме страх на бізнес і не даватиме йому нормально працювати. До чого це все призведе в подальшому – гадаю, говорити не потрібно: закриття підприємств, втрата робочих місць і надходжень до бюджету, занепад галузі…
Вкрай негативно оцінили законопроект і в Головному науково-експертному управлінні, і в Головному юридичному управлінні Верховної Ради України.

У зв’язку із цим Асоціація тваринників України, разом із Мгером Санасаровичем, іншими виробниками терміново звернулися  до народних депутатів України із проханням й вимогою не допустити схвалення в парламенті норм, які несуть суттєві корупційні та регуляторні небезпеки й ставлять під загрозу усе тваринництво України.

 

Голова Асоціації тваринників України

Ірина Паламар

Ukrainian

Читати ще