Завдяки співпраці Асоціації тваринників України та МінАПК буде вдосконалено порядок відшкодування ПДВ для сільгоспвиробників

Submitted by bashun on Tue, 09/12/2017 - 18:12

Питання відшкодування ПДВ виробникам сільськогосподарської продукції на сьогоднішній день стоїть дуже гостро. І справа не лише в несвоєчасному повернені коштів аграріям через недостатнє державне фінансування,  хоча й ця проблема також потребує ефективного вирішення.

Найбільшим каменем спотикання стало нарахування в повному обсязі бюджетної дотації для тих виробників, які одночасно займаються як дотаційною, так і недотаційною діяльністю. Йдеться про недосконалість Постанови Кабінету Міністрів України від 21 лютого 2017 р. № 179 «Про затвердження Порядку ведення та форми Реєстру отримувачів бюджетної дотації, а також порядку надання відповідної інформації Державною фіскальною службою та Державною казначейською службою».

Згідно з даною постановою, сільськогосподарські підприємства, які одночасно займаються дотаційною та недотаційною діяльністю, наприклад, вирощуванням зернових та виробництвом молока і м’яса, стикаються з проблемою не отримання у повному обсязі «бюджетної дотації для розвитку с/г товаровиробників та стимулювання виробництва с/г продукції» в рахунок погашення понесених витрат по ПДВ. Тобто, замість 100% дотації вони отримують 55% через законодавчо визначений неправильний механізм прорахунку ПДВ у вищезгаданій Постанові.

Про дану проблему Асоціації тваринників України стало відомо від її членів, зокрема, ТОВ «Бучачагрохлібпром» (Тернопільська обл.) – великого підприємства, яке займається як рослинництвом, так і тваринництвом, і є одним із лідерів в регіоні за виробництвом молока. Голова наглядової ради ТОВ «Бучачагрохлібпром», Герой України, Голова ТООР «Аграрний союз Тернопільщини» Петро Іванович Гадз звернув увагу на недосконалу формулу прорахунків відшкодування бюджетної дотації, за якою підприємство недоотримує значну частину належних йому бюджетних дотаційних коштів.

Схема нарахувань дотацій досить складна, але якщо говорити коротко, то вона зручна для Державної фіскальної служби та Держказначейства, оскільки ПДВ від дотаційної та недотаційної діяльності сумується, й остаточна кількість коштів, що підлягає поверненню платнику, вираховується від загального ПДВ, сплаченого підприємцем за дотаційну та недотаційну діяльність. Це полегшує адміністрування ПДВ, яке обраховується в автоматичному режимі. Та, за фактом, підприємець недоотримує велику суму коштів. Таким чином, підприємству стає невигідно займатися дотаційною діяльністю.

Одним із механізмів вирішення проблеми, на думку Петра Гадза, стане розмежування в податковій декларації обсягів дотаційної і недотаційної діяльності на 2 додатки, тоді бюджетна дотація вираховуватиметься окремо за кожним видом діяльності, що забезпечить справедливе відшкодування ПДВ, яке, в свою чергу, дозволить підприємству отримати більше коштів на розвиток.

Дане питання вже порушувалося Асоціацією тваринників України на круглому столі за темою «Розвиток виробництва та експорту м’яса в Україні», організованого 26 липня 2017 року за ініціативи Асоціації тваринників України, МінАПК, Офісу підтримки реформ, за підтримки проекту USAID «Підтримка аграрного і сільського розвитку», за участю профільних органів, експертів, галузевих аграрних асоціацій, міжнародних організацій, виробників та найбільших експортерів продукції тваринництва з різних регіонів України.

Крім того, позитивне вирішення зазначеного питання знайшло підтримку з боку Прем’єр-Міністра України Гройсмана Володимира Борисовича під час робочої поїздки з питань тваринництва в липні 2017 року в Тернопільську обл. на ПОП «Іванівське», в якій також брало участь ТОВ «Бучачагрохлібпром» і особисто голова наглядової ради ТОВ «Бучачагрохлібпром» Петро Іванович Гадз.

Таким чином, з огляду на важливість та гостроту проблеми, голова Асоціації тваринників Ірина Паламар звернулася із відповідним офіційним листом до Заступника Міністра аграрної політики та продовольства України з питань європейської інтеграції Трофімцевої О.В. із проханням ініціювати від імені МінАПК внесення змін до Постанови Кабінету Міністрів України від 21 лютого 2017 р. № 179 «Про затвердження Порядку ведення та форми Реєстру отримувачів бюджетної дотації, а також порядку надання відповідної інформації Державною фіскальною службою та Державною казначейською службою» в частині  отримання у повному обсязі сільськогосподарськими товаровиробниками, які одночасно займаються дотаційною та недотаційною діяльністю,  бюджетної дотації для розвитку с/г товаровиробників та стимулювання виробництва с/г продукції.

У МінАПК відреагували на дане звернення схвально й оперативно. Міністерством уже розпочата робота з удосконалення механізму нарахування та виплати бюджетної дотації, про що Заступник Міністра АПК з питань європейської інтеграції Ольга Трофімцева зазначила у листі-відповіді від 21.08.17. За її словами, проект відповідного нормативно-правового акту буде в установленому порядку розміщено на офіційному веб-сайті МінАПК для його громадського обговорення, і найближчим часом він буде погоджений і прийнятий Урядом.

«Завдяки нашій спільній роботі з МінАПК зроблено ще один важливий крок у напрямку допомоги в розвитку аграрних підприємств, - зазначила голова Асоціації тваринників України Ірина Паламар. – Такі дії сприятимуть нарощуванню виробництва дотаційної продукції і зменшення впливу на розмір реалізації іншої продукції».

Вже завтра голова АТУ Ірина Паламар у складі робочої делегації із членів Комітету з питань аграрної політики та земельних відносин та МінАПК відвідає потужності ТОВ «Бучачагрохлібпром», де з-поміж інших нагальних питань буде знову підняте питання дотацій для більш детального їх обговорення.    

Ukrainian

Read more